تبلیغات
khoobkhabar - بی‌پولی، دامن این سه زن ۳۰۰۰ ساله را گرفته است – گردشگری
khoobkhabarمفیدستان:

تاریخ انتشار خبر:شنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۶

سه زن سه هزار ساله رو به هفت لِنگه رنگین درحالی آرمیده‌اند که هفت سال است انتظار پولی را می‌کشند که قرار است خانه بلورین ابدی آنها را محفوظ و ایمن‌تر کند.

ساعاتی قبل باران باریده و دیوارهای «سالار سعید» را نم گرفته؛ اشک شوریده، ردِ پرنگی روی دیوارهای آجری عمارت انداخته بود. عمارت سالار سعید بیش از ۴۰ سال است که موزه شده و مسؤول آن، امیدی به نجات‌بخشی این عمارت قاجاری ندارد، چون معماری این بنا با عمری ۱۵۰ ساله را با محیط اقلیمی کردستان هم‌سنخ نمی‌داند. عمارت موزه باستان‌شناسی سنندج کردستان برگرفته از معماری فلات مرکزی ایران به سبک صفویه ساخته شده است.

در سایه همان دیوارهای نم گرفته، استودان‌ها، سنگ‌های قبر منقوش و کتیبه‌ها، مرطوب از باران بهاری، زیر نور آفتاب تازه برآمده، لم داده‌اند و درحال خشک شدن هستند. هیچ سایه‌بانی بر سر ندارند که محفوظ بمانند.

بعد از این گذر تاریخی، اُروسی هفت لنگه قاجاریِ پرنقش و نگار با آن حائل آهنی زنگ زده زمخت که البته سعی شده خیلی هم مزاحمت منظری نداشته باشد، دیده می‌شود. اروسی را چند سال است که می‌خواهند مرمت کنند، اما پولی ندارند.

پشت این پنجره‌های مشبک رنگین، سه زن سه هزار ساله آرام خوابیده‌اند، یکی شان کودکی را در آغوش گرفته و در محفظه‌ای قرار داده شده که نه رطوبت سنجش کار می‌کند و نه دماسنجش. اسکلت دیگری به موازات همان زن قرار دارد که در وضعیتی مشابه به سر می‌برد، اما اسکلت سوم، محفظه معمولی‌تری دارد و وضعیت‌اش چندان ایده‌آل به نظر نمی‌آید، هرچند که مسؤول موزه سنندج می‌گوید «محفظه آن هم درحال ساخت است»، اما بی‌پولی دامن این سه زن را هم گرفته.

چگونگی تدفین و شکل کلی گورستان این سه اسکلت، اهمیت تاریخی زیادی دارد، مسؤول موزه همین را برای قرار ندادن اسکلت سوم در محفظه ایمن‌تر، بهانه می‌کند.

این سه زن ارزشمند، هفت سال است که اینجا خوابیده‌اند و فقط مقبره شیشه‌ای دوتا از آنها تغییر کرده است. آنها را پاییز ۸۷ از گورستان تاریخی شهرک زاگرس سنندج که در پی عملیات راهسازی جاده روستای حسن‌آباد کشف شد، به این موزه منتقل کردند.

هنوز پژوهش‌ها و آزمایش‌های تطبیقی روی این سه اسکلت انجام نشده، برای همین علت مرگ آنها، سن و دوره تاریخی زیست آنها دقیق مشخص نیست و شناسنامه دقیقی هم ندارند و در کنار اجساد خاک گرفته‌شان، تنها می‌توان از مکان تدفین و دوره تاریخی آن ها مطلع شد.

کیوان کریمی ـ راهنمای گردشگری استان کردستان ـ به ایسنا می‌گوید: این اسکلت‌ها قدمت سنندج را دو برابر کرده‌اند. ما زمانی فکر می‌کردیم تاریخ این منطقه نهایت به دوره ساسانی منتهی شود، آن هم به استناد شجره‌نامه اردلان‌ها در عمارت آصف، اما در سال ۸۷ گورستانی در مسیر شهرک زاگرس سنندج پیدا شد که مربوط به عصر آهن بود و همین کشف، تاریخ سنندج را از دوران ساسانی به یک هزار قبل از میلاد برگرداند.

سیدصلاح‌الدین رحیمی، مسؤول موزه سننج است و درباره وضعیت نگهداری این سه اسکلت که از نظر تاریخی برای کردستان اهمیت زیادی هم دارد، به ایسنا می‌گوید: استاندارد نگهداری از اسکلت‌های تاریخی اینطور است که باید داخل ویترینی دارای خلاء و وکیوم شده قرار گیرند که دوتا از این اسکلت‌ها در چنین محفظه‌هایی قرار داده شده‌اند. اسکلت سوم هم رها نشده، بلکه محفظه آن درحال ساخت است، اما در این مدت شکل معمولی ویترین آن باعث خواهد شد مردم با روش انتقال و شکل تدفین آن در هزاره قبل از میلاد آشنا شوند که خیلی هم جالب است.

او اضافه می کند: در باستان شناسی برای انتقال اجساد معمولا از روش ورقه ای یا تکه تکه استفاده می کنند و بعد برای جسد در مکان اصلی جانمایی می کنند، به این شکل که وقتی قبر تاریخی پیدا می شود آن را شماره گذاری می کنند و بعد انتقال می دهند و سپس عملیات جانمایی انجام می شود، ولی ما برخلاف این روش عمل کردیم و با شیوه ای جدیدی اسکلت ها را جابه جا کردیم. آرماتورها را به حالت صافی مانند بهم جوش دادیم و اطراف آن را سیمان گرفتیم و اسکلت را به موزه منتقل کردیم و به خاطر اینکه حالت مستندگونه خود را برای بازدیدکننده از دست ندهد، یک نمونه را با همین شکل حفظ کرده ایم تا بازدیدکننده در جریان نحوه انتقال و دفن اسکلت ها قرار گیرد.

او هم به خاموش بودن دستگاه اتومات رطوبت و دمان سنجِ دو محوظه شیشه ای اسکلت ها اشاره می کند و می گوید: آن دو اسکلتی که در محظفه بهتری قرار داده شده اند به مرحله پایداری رسیده اند و روند تخریب شان کند شده است. دستگاه اتومات رطوبت و دما سنج آن هم فعلا خاموش است، اما به محض این که کارهای مرمتی روی اسکلت ها شود، روشن می شود.

به گفته رحیمی، هنوز کار مرمتی اصولی روی این اسکلت های باستانی انجام نشده، چون اعتباری وجود ندارد.

او تاکید می کند که لازم است کار پژوهشی انجام شود، چون اسکلت ها بسیار ارزشمندند و به مقایسه تطبیقی نیاز دارند.

همه حرفای مسؤول موزه سنندج به کمبود اعتبار ختم می شود. او می گوید؛ این موزه قبلا وضعیت خوبی در اعتبارات نداشت، اما اواخر سال ۹۵ حدود ۶۰ میلیون تومان اعتبار گرفت.

عمارت سالار سعید که مهم‌ترین موزه کردستان به حساب می‌آید؛ طبق آمار رحیمی در یک سال گذشته نزدیک به ۲۰ هزار بازدیدکننده داشته که با احتساب ورودیه های آن برای گردشگران داخلی و خارجی که به ترتیب ۲۵۰۰ و ۱۵۰۰۰ تومان است، دو برابر اعتباری که گرفته، باید درآمد تولید کرده باشد.

رحیمی می‌گوید: درآمد حاصل از فروش بلیت به خزانه واریز می‌شود که باید به موزه برگردد، اما به آن میزانی که باید بازگشت ندارد، چون طبق روال این پول به سازمان میراث فرهنگی و بعد به اداره کل در استان می رود و در نهایت هم خیلی کمتر از آن مبلغ به موزه می رسد.

او اضافه می کند: با این ردیف خاص اعتباراتی که به موزه های شهرستان ها تعلق می گیرد، نمی توان همه مشکلات را برطرف کرد. ما نمی دانیم با این اعتبار، محفظه اسکلت ها را بسازیم، اروسی را مرمت کنیم، موزه را حفظ کنیم یا ویترین بسازیم، این بودجه کفاف هزینه های موزه را نمی دهد.

موزه سنندج که بیش از ۴۰ سال است نقش موزه باستان شناسی کردستان را بازی می‌کند و آثار مکشوفه مهمی از عصر مفرغ، مادها، ساسانیان و دوران اسلامی و حتی معاصر را در خود جای داده، ۱۵ سال است که می‌خواهد جایگزین دیگری داشته باشد که هم زمین اش را خریده اند و هم نقشه اش را آماده کرده اند، اما آن هم لنگ پول مانده است.

عمارت سالار سعید یا موزه امروزی سنندج را در زمان قاجار ساخته اند، مالک نخستش ملا لطف الله شیخ الاسلام یکی از علمای اهل سنت بوده که عمارت بیرونی آن را سالار سعید تملک کرد و در سال ۱۳۳۶ به اداره فرهنگ وقت واگذار شد و سال ۱۳۵۴ هم به موزه تغییر کاربری داد. معماری خانه اقتباسی از دوره صفویه و برگرفته از فلات مرکزی است که سنخیت نداشتن آن با شرایط اقلیمی کردستان، عمارت قاجاری را کمی سست کرده که مسؤول موزه در واکنش به آن می گوید؛ با آن که اقدامات مرمتی در بخش هایی از عمارت انجام شده، اما بیشتر از این دیگر نمی توان کاری کرد.

بی‌پولی، دامن این سه زن ۳۰۰۰ ساله را گرفته است

بی‌پولی، دامن این سه زن ۳۰۰۰ ساله را گرفته است

بی‌پولی، دامن این سه زن ۳۰۰۰ ساله را گرفته است

بی‌پولی، دامن این سه زن ۳۰۰۰ ساله را گرفته است

بی‌پولی، دامن این سه زن ۳۰۰۰ ساله را گرفته است

بی‌پولی، دامن این سه زن ۳۰۰۰ ساله را گرفته است

بی‌پولی، دامن این سه زن ۳۰۰۰ ساله را گرفته است

بی‌پولی، دامن این سه زن ۳۰۰۰ ساله را گرفته استبی‌پولی، دامن این سه زن ۳۰۰۰ ساله را گرفته است

بی‌پولی، دامن این سه زن ۳۰۰۰ ساله را گرفته استاضافه به لیست علاقمندی هالینک منبع

بازنشر: مفیدستان


عبارات مرتبط با این موضوع

زندگی بچه پولدارهای تهرانی به نقل از اینستاگرام …چندی قبل عده ایی از دختر و پسر های پولدار تهرانی با ایجاد صفحه ایی در اینستاگرام و بی‌پولی، دامن این سه زن ۳۰۰۰ ساله را گرفته است معرفی جاذبه بی‌پولی، دامن این سه زن ۳۰۰۰ ساله را گرفته است بی‌پولی دامن این سه زن گردشگری استان بی‌پولی، دامن این سه زن ۳۰۰۰ ساله را گرفته است بی‌پولی، دامن این سه زن ۳۰۰۰ ساله را گرفته است بی‌پولی دامن این سه زن گردشگری شهری بی‌پولی، دامن این سه زن ۳۰۰۰ ساله را گرفته است بی‌پولی، دامن این سه زن ۳۰۰۰ ساله بی‌پولی، دامن این سه زن زن ۳۰۰۰ ساله را گرفته است بی‌پولی، دامن این سه زن ۳۰۰۰ ساله را گرفته است ایسنا دمادم بی پولی، دامن این سه زن ۳۰۰۰ ساله گردشگری بی‌پولی، دامن این سه زن ۳۰۰۰ ساله را گرفته است بی‌پولی، دامن این سه زن ۳۰۰۰ ساله را گرفته است بی‌پولی، دامن این سه زن ۳۰۰۰ بی‌پولی دامن این سه زن را سه زن ۳۰۰۰ ساله را گرفته است بی‌پولی، دامن این سه زن ۳۰۰۰ ساله را گرفته است ایسنا بی‌پولی، دامن این سه زن ۳۰۰۰ ساله را گرفته است اما بی‌پولی دامن این سه زن گردشگری بی‌پولی، دامن این سه زن ۳۰۰۰ ساله را گرفته است سینما خبر بی پولی، دامن این سه زن ۳۰۰۰ ساله را گرفته است اما بی‌پولی دامن این سه زن گردشگری استان بی‌پولی، دامن این سه زن ۳۰۰۰ ساله را گرفته است بی‌پولی، دامن این سه زن ۳۰۰۰ ساله را گرفته است پولی دامن این سه زن را گردشگری بی‌پولی، دامن این سه زن ۳۰۰۰ ساله را گرفته است محبوب ها بی‌پولی، دامن این سه زن ۳۰۰۰ ساله را گرفته است اما بی‌پولی دامن این سه زن گردشگری بی پولی، دامن این سه زن ۳۰۰۰ ساله را گرفته است پرتال بزنیم بی پولی دامن این سه زن را زن ۳۰۰۰ ساله را گرفته است بی پولی، دامن این سه زن ۳۰۰۰ ساله

مطلب بی‌پولی، دامن این سه زن ۳۰۰۰ ساله را گرفته است – گردشگری در سایت مفیدستان
برای دریافت مطالب مفید به سایت مفیدستان مراجعه فرمایید.


لینک منبع و پست :بی‌پولی، دامن این سه زن ۳۰۰۰ ساله را گرفته است – گردشگری
http://mofidestan.ir/%d8%a8%db%8c%e2%80%8c%d9%be%d9%88%d9%84%db%8c%d8%8c-%d8%af%d8%a7%d9%85%d9%86-%d8%a7%db%8c%d9%86-%d8%b3%d9%87-%d8%b2%d9%86-%db%b3%db%b0%db%b0%db%b0-%d8%b3%d8%a7%d9%84%d9%87-%d8%b1%d8%a7-%da%af%d8%b1/


نوشته شده در تاریخ سه شنبه 19 اردیبهشت 1396 توسط بهترین وبلاگ Ž | نظرات()
curso admiravel emprego novo vale a pena
سه شنبه 17 بهمن 1396 01:35 ب.ظ
Função que a sério dê consumação capacitado.
angry birds go hack
یکشنبه 15 بهمن 1396 05:00 ب.ظ
من می دانم که این وب سایت کیفیت را با توجه به محتوای و داده های اضافی ارائه می دهد، آیا وبسایت دیگری وجود دارد که این اطلاعات را در کیفیت ارائه می دهد؟
Charley
چهارشنبه 27 دی 1396 07:42 ق.ظ
The art of ghazal singing has were able to entice millions throughout the globe.
" It was President Theodore Roosevelt who had given it the White House in 1901. The first lesson you ought to learn using your online course is how to read chord charts.
green dtox preço
سه شنبه 26 دی 1396 04:39 ب.ظ
Chato Detox Caps é humilde a concernir aflito.
natu way 3d no bem estar
دوشنبه 25 دی 1396 08:39 ب.ظ
Natu Way 3D é alguma coisa artigo franco.
link m88
یکشنبه 24 دی 1396 05:45 ب.ظ
The camera can make the brightest of scenes seem like
it was taken during an eclipse. It took about three months
to find out the words and the raucous, discordant (to my
ears) "melody. The first lesson you need to learn with your online course is how to read chord charts.
tinbongda247.info
یکشنبه 24 دی 1396 10:41 ق.ظ
The camera can make the brightest of scenes appear to be it turned
out taken during an eclipse. A model with 3 CCD has a sensor that accumulates
all the different colors (Red, Green, and Blue) producing superior color reproduction. The first lesson you should learn with your online course is how to read chord charts.
188bet
پنجشنبه 21 دی 1396 11:59 ب.ظ
As a result of their effort, Positive View's events have received coverage from the 3 global television networks and also have also been streamed
for online viewing. These guides enable you to practice when you are prepared and have
the time for it to do so. Here you'll be able to shop by theme or browse a complete array of themes should you be
sill unsure about what to base the party.
Johny Jackson
دوشنبه 18 دی 1396 04:46 ق.ظ
Нi thеre! This ppost cоuld not be written mucһ better!
Reading throսgh tһis post reminds me ⲟf myy ρrevious roommate!
Ꮋe constantⅼy keрt talkimg ɑbout this.
I'll ѕend thіs post too him. Pretty surе hе's going tо
have a gⲟod reaɗ. Thank yyou for sharing!
Nintendo Switch
پنجشنبه 7 دی 1396 07:30 ب.ظ
سلام! این نوع از موضوع است اما من نیاز به کمک از یک وبلاگ تاسیس شده است.
آیا سخت است که بلاگ خود را ایجاد کنید؟ من خیلی techincal نیست، اما من می توانم چیزهای شکل
خارج خیلی سریع من فکر میکنم در مورد ساختن خودم فکر میکنم، اما مطمئن نیستم کجا شروع کنم. شما نظر یا ایده ای دارید؟

متشکرم
vao nha cai m88.com
شنبه 2 دی 1396 08:13 ب.ظ
As a result of their work, Positive View's events have received
coverage from the 3 global television networks
and also have recently been streamed for online viewing.
" It was President Theodore Roosevelt who had given it the White House in 1901. Painting is an authentic gift due to the long life and utility.
link m88
جمعه 1 دی 1396 04:44 ب.ظ
As a result of their work, Positive View's events have received coverage from many global
television networks and also have recently been streamed for online viewing.
Contestants worldwide will record songs on their own, or synergy into virtual bands of 2 to 4 musicians, and compete
for $5600 in prizes. Painting is an authentic gift due to its long
life and utility.
188bet
پنجشنبه 30 آذر 1396 04:39 ق.ظ
Now that you learn about video editing along with the what you require you
are to begin the journey of amateur filmmaker
to professional director. It took about a few months to
master the text and also the raucous, discordant (to my ears) "melody. The first lesson you should learn using your online course is how to read chord charts.
vao nha cai m88.com
سه شنبه 28 آذر 1396 02:09 ق.ظ
If you're heading for another city in order to
find that there's a good show in that city, you can not look at different companies
for the box office, stand in a line and buying the tickets.
Cherry blossom tattoos represent various things in numerous
cultures. Now you've taken that all-important first step and so are scanning this
report about flash games and social networking, you might be within the unique and privideged position to be amongst a gaggle of pioneering entreprenuers who know already about this and are
taking affirmative action.
imvu credits
دوشنبه 13 آذر 1396 05:36 ب.ظ
ضرب و شتم عالی من می خواهم زمانی که سایت خود را اصلاح می کنید، شاگردی کنم، چگونه می توانم برای یک وب سایت وبلاگ بسازم؟
حساب من یک معامله قابل قبول را به من داد. من کمی از این پخش تلویزیونی به شما ارائه شده است مفهوم روشن روشن
Nintendo Switch
جمعه 10 آذر 1396 12:22 ق.ظ
hello there and thank you for your information – I've definitely picked up anything new from right here.
I did however expertise a few technical issues using this website, as I experienced to reload the site
a lot of times previous to I could get it to load correctly.

I had been wondering if your web hosting is OK? Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will very frequently affect your placement in google and can damage your high
quality score if ads and marketing with Adwords.
Well I am adding this RSS to my e-mail and could look out for a lot more of your respective interesting
content. Ensure that you update this again soon.
www.charlesnorth.org
دوشنبه 6 آذر 1396 02:02 ب.ظ
You can even replace your chosen MP3 music with your
to ensure if you live about the gym, you
possibly can still understand interesting points from
the book or listen towards docs from perform you should examine.
You don't have to purchase the most important or
heaviest tripod for private use. Here you'll be able to
shop by theme or browse a whole selection of themes if you're sill unsure about what to base the party.
are psychic readings real
سه شنبه 30 آبان 1396 06:59 ب.ظ
سلام. من وبلاگ خود را با استفاده از msn کشف کردم. این مقاله خیلی خوب نوشته شده است.

من مطمئن هستم که آن را به نشانه گذاری و دوباره به خواندن اضافی از
اطلاعات مفید شما. از پست شما متشکرم مطمئنا برگشتم
legal porn
دوشنبه 29 آبان 1396 06:10 ب.ظ
Hallo, Ich finde den Aufbau der Webseite sehr gut. Macht weiter so.
m88
جمعه 26 آبان 1396 03:37 ق.ظ
The art of ghazal singing has been able to entice millions across the
globe. It took about three months to master what and the raucous,
discordant (to my ears) "melody. Painting is definitely an authentic gift due to the long life and utility.
188bet
یکشنبه 21 آبان 1396 11:50 ب.ظ
The great thing about this DVD is that you could perform the dance exercises anytime,
with out a partner. "Because you're here looking over this online games report now only at that particular moment in time; what you have is "The first movers advantage" for yourself to take a hold of now. The plastic's name is usually abbreviated to CR-39, standing for Columbia Resin, in fact it is less than 50 % the weight of glass, which supplanted quartz inside early twentieth century.
old lesbian sex
پنجشنبه 18 آبان 1396 02:03 ب.ظ
Article writing is also a fun, if you be acquainted with then you can write or else it is complicated
to write.
std test
شنبه 13 آبان 1396 05:44 ب.ظ
من واقعا از دارنده این سایت سپاسگزارم که این پست فوق العاده را در این زمان به اشتراک گذاشته است.
best medicare supplement plans
جمعه 12 آبان 1396 08:30 ب.ظ
این نخستین بار نیست که من این وب سایت را دیدم، من در حال دیدن سایت این سایت اینترنتی هستم
و هر روز حقایق زیبا را از اینجا دریافت کنید.
best psychic reading
پنجشنبه 11 آبان 1396 12:23 ق.ظ
I’m not that much of a internet reader to be honest but your sites really nice,
keep it up! I'll go ahead and bookmark your site to come back down the road.
Many thanks
best psychic medium reading
چهارشنبه 10 آبان 1396 11:27 ب.ظ
سلام! من خیلی دوست دارم نوشتن شما را خیلی دوست داشته باشم! درصد ما بیشتر در تماس هستیم
درباره مقاله شما در AOL؟ برای حل مشکل من به یک متخصص در این خانه نیاز دارم.
شاید تو باشی! نگاهی به آینده برای همکار کردن
شما.
ask a psychic
چهارشنبه 10 آبان 1396 08:37 ب.ظ
شما باید در یک مسابقه برای یکی از بالاترین کیفیت شرکت کنید
وب سایت های آنلاین من قصد دارم به شدت توصیه این
سایت اینترنتی!
token hack chaturbate
سه شنبه 9 آبان 1396 07:25 ب.ظ
I have been exploring for a bit for any high-quality articles or weblog posts in this sort of space .
Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this web site.

Reading this information So i am happy to exhibit that I
have a very good uncanny feeling I found out just
what I needed. I so much indisputably will make certain to do not forget this website and give it a
glance on a relentless basis.
clash royale hack no verification
سه شنبه 9 آبان 1396 05:45 ب.ظ
برادر من پیشنهاد کرد که من این وبلاگ را دوست دارم او کاملا درست بود.
این پست واقعا روزم را ساخت. شما نمیتوانید تصور کنی چقدر زمان من است
برای این اطلاعات صرف کرده بود! با تشکر!
sildenafil
جمعه 5 آبان 1396 05:27 ب.ظ
ed drugs generic viagra sildenafil citrate cialis generic viagra without a doctor prescription
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30
درباره وبلاگ
مطالب اخیر
آرشیو مطالب
نویسندگان
پیوند ها
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :