khoobkhabarمفیدستان:

تاریخ انتشار خبر:شنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۶

سه زن سه هزار ساله رو به هفت لِنگه رنگین درحالی آرمیده‌اند که هفت سال است انتظار پولی را می‌کشند که قرار است خانه بلورین ابدی آنها را محفوظ و ایمن‌تر کند.

ساعاتی قبل باران باریده و دیوارهای «سالار سعید» را نم گرفته؛ اشک شوریده، ردِ پرنگی روی دیوارهای آجری عمارت انداخته بود. عمارت سالار سعید بیش از ۴۰ سال است که موزه شده و مسؤول آن، امیدی به نجات‌بخشی این عمارت قاجاری ندارد، چون معماری این بنا با عمری ۱۵۰ ساله را با محیط اقلیمی کردستان هم‌سنخ نمی‌داند. عمارت موزه باستان‌شناسی سنندج کردستان برگرفته از معماری فلات مرکزی ایران به سبک صفویه ساخته شده است.

در سایه همان دیوارهای نم گرفته، استودان‌ها، سنگ‌های قبر منقوش و کتیبه‌ها، مرطوب از باران بهاری، زیر نور آفتاب تازه برآمده، لم داده‌اند و درحال خشک شدن هستند. هیچ سایه‌بانی بر سر ندارند که محفوظ بمانند.

بعد از این گذر تاریخی، اُروسی هفت لنگه قاجاریِ پرنقش و نگار با آن حائل آهنی زنگ زده زمخت که البته سعی شده خیلی هم مزاحمت منظری نداشته باشد، دیده می‌شود. اروسی را چند سال است که می‌خواهند مرمت کنند، اما پولی ندارند.

پشت این پنجره‌های مشبک رنگین، سه زن سه هزار ساله آرام خوابیده‌اند، یکی شان کودکی را در آغوش گرفته و در محفظه‌ای قرار داده شده که نه رطوبت سنجش کار می‌کند و نه دماسنجش. اسکلت دیگری به موازات همان زن قرار دارد که در وضعیتی مشابه به سر می‌برد، اما اسکلت سوم، محفظه معمولی‌تری دارد و وضعیت‌اش چندان ایده‌آل به نظر نمی‌آید، هرچند که مسؤول موزه سنندج می‌گوید «محفظه آن هم درحال ساخت است»، اما بی‌پولی دامن این سه زن را هم گرفته.

چگونگی تدفین و شکل کلی گورستان این سه اسکلت، اهمیت تاریخی زیادی دارد، مسؤول موزه همین را برای قرار ندادن اسکلت سوم در محفظه ایمن‌تر، بهانه می‌کند.

این سه زن ارزشمند، هفت سال است که اینجا خوابیده‌اند و فقط مقبره شیشه‌ای دوتا از آنها تغییر کرده است. آنها را پاییز ۸۷ از گورستان تاریخی شهرک زاگرس سنندج که در پی عملیات راهسازی جاده روستای حسن‌آباد کشف شد، به این موزه منتقل کردند.

هنوز پژوهش‌ها و آزمایش‌های تطبیقی روی این سه اسکلت انجام نشده، برای همین علت مرگ آنها، سن و دوره تاریخی زیست آنها دقیق مشخص نیست و شناسنامه دقیقی هم ندارند و در کنار اجساد خاک گرفته‌شان، تنها می‌توان از مکان تدفین و دوره تاریخی آن ها مطلع شد.

کیوان کریمی ـ راهنمای گردشگری استان کردستان ـ به ایسنا می‌گوید: این اسکلت‌ها قدمت سنندج را دو برابر کرده‌اند. ما زمانی فکر می‌کردیم تاریخ این منطقه نهایت به دوره ساسانی منتهی شود، آن هم به استناد شجره‌نامه اردلان‌ها در عمارت آصف، اما در سال ۸۷ گورستانی در مسیر شهرک زاگرس سنندج پیدا شد که مربوط به عصر آهن بود و همین کشف، تاریخ سنندج را از دوران ساسانی به یک هزار قبل از میلاد برگرداند.

سیدصلاح‌الدین رحیمی، مسؤول موزه سننج است و درباره وضعیت نگهداری این سه اسکلت که از نظر تاریخی برای کردستان اهمیت زیادی هم دارد، به ایسنا می‌گوید: استاندارد نگهداری از اسکلت‌های تاریخی اینطور است که باید داخل ویترینی دارای خلاء و وکیوم شده قرار گیرند که دوتا از این اسکلت‌ها در چنین محفظه‌هایی قرار داده شده‌اند. اسکلت سوم هم رها نشده، بلکه محفظه آن درحال ساخت است، اما در این مدت شکل معمولی ویترین آن باعث خواهد شد مردم با روش انتقال و شکل تدفین آن در هزاره قبل از میلاد آشنا شوند که خیلی هم جالب است.

او اضافه می کند: در باستان شناسی برای انتقال اجساد معمولا از روش ورقه ای یا تکه تکه استفاده می کنند و بعد برای جسد در مکان اصلی جانمایی می کنند، به این شکل که وقتی قبر تاریخی پیدا می شود آن را شماره گذاری می کنند و بعد انتقال می دهند و سپس عملیات جانمایی انجام می شود، ولی ما برخلاف این روش عمل کردیم و با شیوه ای جدیدی اسکلت ها را جابه جا کردیم. آرماتورها را به حالت صافی مانند بهم جوش دادیم و اطراف آن را سیمان گرفتیم و اسکلت را به موزه منتقل کردیم و به خاطر اینکه حالت مستندگونه خود را برای بازدیدکننده از دست ندهد، یک نمونه را با همین شکل حفظ کرده ایم تا بازدیدکننده در جریان نحوه انتقال و دفن اسکلت ها قرار گیرد.

او هم به خاموش بودن دستگاه اتومات رطوبت و دمان سنجِ دو محوظه شیشه ای اسکلت ها اشاره می کند و می گوید: آن دو اسکلتی که در محظفه بهتری قرار داده شده اند به مرحله پایداری رسیده اند و روند تخریب شان کند شده است. دستگاه اتومات رطوبت و دما سنج آن هم فعلا خاموش است، اما به محض این که کارهای مرمتی روی اسکلت ها شود، روشن می شود.

به گفته رحیمی، هنوز کار مرمتی اصولی روی این اسکلت های باستانی انجام نشده، چون اعتباری وجود ندارد.

او تاکید می کند که لازم است کار پژوهشی انجام شود، چون اسکلت ها بسیار ارزشمندند و به مقایسه تطبیقی نیاز دارند.

همه حرفای مسؤول موزه سنندج به کمبود اعتبار ختم می شود. او می گوید؛ این موزه قبلا وضعیت خوبی در اعتبارات نداشت، اما اواخر سال ۹۵ حدود ۶۰ میلیون تومان اعتبار گرفت.

عمارت سالار سعید که مهم‌ترین موزه کردستان به حساب می‌آید؛ طبق آمار رحیمی در یک سال گذشته نزدیک به ۲۰ هزار بازدیدکننده داشته که با احتساب ورودیه های آن برای گردشگران داخلی و خارجی که به ترتیب ۲۵۰۰ و ۱۵۰۰۰ تومان است، دو برابر اعتباری که گرفته، باید درآمد تولید کرده باشد.

رحیمی می‌گوید: درآمد حاصل از فروش بلیت به خزانه واریز می‌شود که باید به موزه برگردد، اما به آن میزانی که باید بازگشت ندارد، چون طبق روال این پول به سازمان میراث فرهنگی و بعد به اداره کل در استان می رود و در نهایت هم خیلی کمتر از آن مبلغ به موزه می رسد.

او اضافه می کند: با این ردیف خاص اعتباراتی که به موزه های شهرستان ها تعلق می گیرد، نمی توان همه مشکلات را برطرف کرد. ما نمی دانیم با این اعتبار، محفظه اسکلت ها را بسازیم، اروسی را مرمت کنیم، موزه را حفظ کنیم یا ویترین بسازیم، این بودجه کفاف هزینه های موزه را نمی دهد.

موزه سنندج که بیش از ۴۰ سال است نقش موزه باستان شناسی کردستان را بازی می‌کند و آثار مکشوفه مهمی از عصر مفرغ، مادها، ساسانیان و دوران اسلامی و حتی معاصر را در خود جای داده، ۱۵ سال است که می‌خواهد جایگزین دیگری داشته باشد که هم زمین اش را خریده اند و هم نقشه اش را آماده کرده اند، اما آن هم لنگ پول مانده است.

عمارت سالار سعید یا موزه امروزی سنندج را در زمان قاجار ساخته اند، مالک نخستش ملا لطف الله شیخ الاسلام یکی از علمای اهل سنت بوده که عمارت بیرونی آن را سالار سعید تملک کرد و در سال ۱۳۳۶ به اداره فرهنگ وقت واگذار شد و سال ۱۳۵۴ هم به موزه تغییر کاربری داد. معماری خانه اقتباسی از دوره صفویه و برگرفته از فلات مرکزی است که سنخیت نداشتن آن با شرایط اقلیمی کردستان، عمارت قاجاری را کمی سست کرده که مسؤول موزه در واکنش به آن می گوید؛ با آن که اقدامات مرمتی در بخش هایی از عمارت انجام شده، اما بیشتر از این دیگر نمی توان کاری کرد.

بی‌پولی، دامن این سه زن ۳۰۰۰ ساله را گرفته است

بی‌پولی، دامن این سه زن ۳۰۰۰ ساله را گرفته است

بی‌پولی، دامن این سه زن ۳۰۰۰ ساله را گرفته است

بی‌پولی، دامن این سه زن ۳۰۰۰ ساله را گرفته است

بی‌پولی، دامن این سه زن ۳۰۰۰ ساله را گرفته است

بی‌پولی، دامن این سه زن ۳۰۰۰ ساله را گرفته است

بی‌پولی، دامن این سه زن ۳۰۰۰ ساله را گرفته است

بی‌پولی، دامن این سه زن ۳۰۰۰ ساله را گرفته استبی‌پولی، دامن این سه زن ۳۰۰۰ ساله را گرفته است

بی‌پولی، دامن این سه زن ۳۰۰۰ ساله را گرفته استاضافه به لیست علاقمندی هالینک منبع

بازنشر: مفیدستان


عبارات مرتبط با این موضوع

زندگی بچه پولدارهای تهرانی به نقل از اینستاگرام …چندی قبل عده ایی از دختر و پسر های پولدار تهرانی با ایجاد صفحه ایی در اینستاگرام و بی‌پولی، دامن این سه زن ۳۰۰۰ ساله را گرفته است معرفی جاذبه بی‌پولی، دامن این سه زن ۳۰۰۰ ساله را گرفته است بی‌پولی دامن این سه زن گردشگری استان بی‌پولی، دامن این سه زن ۳۰۰۰ ساله را گرفته است بی‌پولی، دامن این سه زن ۳۰۰۰ ساله را گرفته است بی‌پولی دامن این سه زن گردشگری شهری بی‌پولی، دامن این سه زن ۳۰۰۰ ساله را گرفته است بی‌پولی، دامن این سه زن ۳۰۰۰ ساله بی‌پولی، دامن این سه زن زن ۳۰۰۰ ساله را گرفته است بی‌پولی، دامن این سه زن ۳۰۰۰ ساله را گرفته است ایسنا دمادم بی پولی، دامن این سه زن ۳۰۰۰ ساله گردشگری بی‌پولی، دامن این سه زن ۳۰۰۰ ساله را گرفته است بی‌پولی، دامن این سه زن ۳۰۰۰ ساله را گرفته است بی‌پولی، دامن این سه زن ۳۰۰۰ بی‌پولی دامن این سه زن را سه زن ۳۰۰۰ ساله را گرفته است بی‌پولی، دامن این سه زن ۳۰۰۰ ساله را گرفته است ایسنا بی‌پولی، دامن این سه زن ۳۰۰۰ ساله را گرفته است اما بی‌پولی دامن این سه زن گردشگری بی‌پولی، دامن این سه زن ۳۰۰۰ ساله را گرفته است سینما خبر بی پولی، دامن این سه زن ۳۰۰۰ ساله را گرفته است اما بی‌پولی دامن این سه زن گردشگری استان بی‌پولی، دامن این سه زن ۳۰۰۰ ساله را گرفته است بی‌پولی، دامن این سه زن ۳۰۰۰ ساله را گرفته است پولی دامن این سه زن را گردشگری بی‌پولی، دامن این سه زن ۳۰۰۰ ساله را گرفته است محبوب ها بی‌پولی، دامن این سه زن ۳۰۰۰ ساله را گرفته است اما بی‌پولی دامن این سه زن گردشگری بی پولی، دامن این سه زن ۳۰۰۰ ساله را گرفته است پرتال بزنیم بی پولی دامن این سه زن را زن ۳۰۰۰ ساله را گرفته است بی پولی، دامن این سه زن ۳۰۰۰ ساله

مطلب بی‌پولی، دامن این سه زن ۳۰۰۰ ساله را گرفته است – گردشگری در سایت مفیدستان
برای دریافت مطالب مفید به سایت مفیدستان مراجعه فرمایید.


لینک منبع و پست :بی‌پولی، دامن این سه زن ۳۰۰۰ ساله را گرفته است – گردشگری
http://mofidestan.ir/%d8%a8%db%8c%e2%80%8c%d9%be%d9%88%d9%84%db%8c%d8%8c-%d8%af%d8%a7%d9%85%d9%86-%d8%a7%db%8c%d9%86-%d8%b3%d9%87-%d8%b2%d9%86-%db%b3%db%b0%db%b0%db%b0-%d8%b3%d8%a7%d9%84%d9%87-%d8%b1%d8%a7-%da%af%d8%b1/


نوشته شده در تاریخ سه شنبه 19 اردیبهشت 1396 توسط بهترین وبلاگ Ž | نظرات()
Erogan Arvioita
سه شنبه 25 دی 1397 10:54 ق.ظ
Tawanna Magdaleno is how I'm called and I totally dig that name
or company name. Acting is one of factors that
I love most. Montana has always been my home and I really like every day living at this point.
Data processing has been my profession for some time.

If you want to get more check out my website: http://peniksen-pidennys-fi.eu/erogan.html
http://radiowroclaw.pl/articlescomments/report/140807/82294
پنجشنبه 20 دی 1397 08:00 ب.ظ
When I initially commented I clicked the "Notify me when new comments are added" checkbox and now each time a comment is added I get four e-mails with the
same comment. Is there any way you can remove people from that service?
Many thanks!
lubin
پنجشنبه 20 دی 1397 06:19 ب.ظ
I used to be able to find good advice from your blog posts.
http://hobby.pl/category/radio-sputnik/
پنجشنبه 20 دی 1397 04:52 ب.ظ
Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any
widgets I could add to my blog that automatically tweet
my newest twitter updates. I've been looking for a plug-in like this for quite some
time and was hoping maybe you would have some experience with something like this.
Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I
look forward to your new updates.
http://radiowroclaw.pl/ArticlesCategories/index/83/dolnoslaski-rozklad-jazdy/./
پنجشنبه 20 دی 1397 04:39 ب.ظ
Thanks for the good writeup. It in reality was a entertainment account it.
Glance advanced to more added agreeable from you!

However, how can we be in contact?
http://elblag24.pl/tag/bezpieczenstwo/
پنجشنبه 20 دی 1397 04:19 ب.ظ
Amazing! Its in fact awesome post, I have got much clear idea about
from this paragraph.
http://hobby.pl/category/cytaty/
پنجشنبه 20 دی 1397 03:39 ب.ظ
It's going to be ending of mine day, however before end I
am reading this fantastic post to increase my experience.
http://www.mojebielsko.pl/praca-wakacyjna-w-5-krokach/
پنجشنبه 20 دی 1397 02:29 ب.ظ
An impressive share! I have just forwarded this onto a coworker
who was conducting a little homework on this.
And he in fact ordered me breakfast due to the fact that I discovered it
for him... lol. So allow me to reword this.... Thank YOU for the meal!!
But yeah, thanx for spending some time to discuss this matter here on your web site.
http://gazetalubliniecka.pl/2018/08/03/nowe-e-wydanie-tygodnika-jest-juz-dostepne-111/
پنجشنبه 20 دی 1397 01:40 ب.ظ
Hello, I enjoy reading through your post. I like to write a
little comment to support you.
http://radiowroclaw.pl/articles/vote/81552/5
پنجشنبه 20 دی 1397 01:35 ب.ظ
For hottest news you have to pay a visit the web and on world-wide-web
I found this web site as a finest website for hottest
updates.
http://gazetalubliniecka.pl/ogloszenia/announcements/category/30/odziez-obuwie-dodatki
پنجشنبه 20 دی 1397 11:14 ق.ظ
Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically
tweet my newest twitter updates. I've been looking for a
plug-in like this for quite some time and was hoping maybe
you would have some experience with something like this. Please
let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward
to your new updates.
http://lwowecki.info/pl/tag/782/andrzej-tartak.html
پنجشنبه 20 دی 1397 10:17 ق.ظ
Oh my goodness! Impressive article dude!
Thank you so much, However I am encountering difficulties with your RSS.
I don't understand why I am unable to subscribe to it. Is there anyone else having similar RSS issues?

Anyone who knows the answer will you kindly respond?

Thanks!!
http://trybunaczestochowska.pl/download/ntc-nr-204-08-06-2018/?wpdmdl=17676
پنجشنبه 20 دی 1397 09:39 ق.ظ
Hey There. I found your blog using msn. This
is a really well written article. I'll be sure to bookmark it and return to read more of your useful info.

Thanks for the post. I'll definitely return.
https://inowroclaw.info.pl/spoleczenstwo/turystyka-c5856
پنجشنبه 20 دی 1397 08:46 ق.ظ
What's up to all, how is the whole thing, I think every one is getting more from this site, and your
views are good for new visitors.
http://hej.mielec.pl/pl/16_katalog_firm/57_zdrowie_i_uroda/466_urolodzy
پنجشنبه 20 دی 1397 08:34 ق.ظ
After looking into a few of the blog posts on your web site, I seriously like your way of blogging.
I book-marked it to my bookmark webpage list and will be checking back soon. Please visit my website as well and tell me what you think.
http://lwowecki.info/pl/7230/drukuj-artykul.html
پنجشنبه 20 دی 1397 07:38 ق.ظ
Truly when someone doesn't be aware of afterward its up to other viewers that they will assist, so here it happens.
http://radiowroclaw.pl/articles/view/15136/Jagger-i-Richards-wychodza-na-solo
پنجشنبه 20 دی 1397 01:49 ق.ظ
Thank you for any other informative website. The place else
may just I get that kind of information written in such an ideal approach?
I have a mission that I'm simply now operating on, and I've been at the look out for such info.
http://ekutno.pl
دوشنبه 17 دی 1397 10:59 ق.ظ
You're so interesting! I do not believe I've truly read anything like that before.
So great to discover someone with a few original thoughts on this subject.

Really.. thanks for starting this up. This web site is one thing that's needed on the internet, someone with some originality!
http://www.kociewiak.pl
دوشنبه 17 دی 1397 08:49 ق.ظ
Very rapidly this site will be famous amid all blogging and
site-building users, due to it's fastidious articles
http://www.kwidzyn1.pl
دوشنبه 17 دی 1397 07:40 ق.ظ
Great article.
http://www.echotygodnik.info
دوشنبه 17 دی 1397 05:26 ق.ظ
I have read so many posts on the topic of the blogger
lovers but this piece of writing is really a pleasant article, keep
it up.
http://www.kociewiak.pl
دوشنبه 17 دی 1397 04:46 ق.ظ
Wow! In the end I got a weblog from where I be capable of in fact obtain helpful information concerning my
study and knowledge.
http://www.kociewiak.pl
دوشنبه 17 دی 1397 02:48 ق.ظ
Please let me know if you're looking for a writer for your blog.

You have some really good articles and I feel I would be a good asset.
If you ever want to take some of the load off, I'd love to write some articles for your blog in exchange for a
link back to mine. Please send me an e-mail if interested.
Cheers!
https://www.drawskopomorskie.com
دوشنبه 17 دی 1397 12:43 ق.ظ
Fantastic site. Lots of helpful information here. I'm sending it to several
buddies ans additionally sharing in delicious.
And naturally, thanks in your effort!
http://jastrowie24.pl
دوشنبه 17 دی 1397 12:37 ق.ظ
It's going to be finish of mine day, except before ending I am reading this fantastic article to improve my knowledge.
http://wiadomosci.bielsko.info
یکشنبه 16 دی 1397 01:13 ب.ظ
You really make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be actually something which I
think I would never understand. It seems too complicated and very broad for me.
I am looking forward for your next post, I'll try to get the hang of
it!
http://krotoszynska.pl
یکشنبه 16 دی 1397 11:28 ق.ظ
Hi there everyone, it's my first pay a quick visit at this web
site, and article is truly fruitful designed for me, keep up posting these types of articles or reviews.
http://www.echotygodnik.info
یکشنبه 16 دی 1397 10:24 ق.ظ
Today, I went to the beach with my children. I found a sea shell and
gave it to my 4 year old daughter and said "You can hear the ocean if you put this to your ear." She
put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear.
She never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic but I had to tell someone!
http://www.zamojska.pl
یکشنبه 16 دی 1397 08:33 ق.ظ
Please let me know if you're looking for a writer for your
site. You have some really good posts and I think I would
be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I'd really like
to write some material for your blog in exchange for
a link back to mine. Please shoot me an e-mail if interested.
Many thanks!
http://tygodnik.pl
یکشنبه 16 دی 1397 05:38 ق.ظ
I would like to thank you for the efforts you have put in penning this site.

I'm hoping to check out the same high-grade blog posts by you later on as well.
In fact, your creative writing abilities has motivated
me to get my own site now ;)
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30
درباره وبلاگ
مطالب اخیر
آرشیو مطالب
نویسندگان
پیوند ها
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :